neljapäev, 21. november 2024

 

Isadepäev pärimuse võtmes

Päevalille rühmas toimus 5. novembril isadepäeva tähistamise pidu. Seoses pärimuskultuuri aastaga Paikuse lasteaias oli peol oluline roll ka vanade traditsioonide taaselustamisel.

Lisaks sportlikule õhtule võimlas, kus väikesed Päevalilled sportisid ja lustisid koos isadega ning esinesid teemakohaste lauludega, toimus põnev jätkuüritus ka rühmaruumis.


Lapsed olid eelnevalt lasteaia õuealalt korjanud tammetõrusid. Rühmaõpetaja kogus lisaks tõrudele kastanimune. Nendest meisterdasid lapsed koos isadega.

Väga oluline on lapsel näha ja kogeda, et looduslik materjal on alati kättesaadav ning sellest tehtud on meisterdused on omanäolised ja ainukordsed. Lapsed saavad tunnetada erinevaid tekstuure, kaalu ja temperatuure. See aitab kaasa nende tunnetusliku ja sensoorse arengu toetamisele.

Iga laps sai koos oma isaga meisterdada looduslikust materjalist loomi ning valmistatud loomadest panime rühma ülesse näituse. Laps kirjutas oma käega juurde nimesildi. Koos isaga meisterdamine pole lihtsalt vaid loov tegevus, vaid oluline koosolemise hetk, mis tugevdab sidet lapse ja vanema vahel. Kvaliteetaeg oma kalli issiga on alati parim ajaveetmis moodus.


Lisaks meisterdamisele pani iga laps koos oma isaga mulla sisse kasvama tammetõrud. Loodame, et mulda pistetud tammetõrust kasvab võike taimeke, millest kunagi sirgub poris tammepuu.


Oli põnev õhtupoolik koos isade ja ühe emaga. Vanemate nägudest ja tagasisidemest võis lugeda ürituse meeleolukaks ja kordaläinuks.




Artikli autor: Helle Pikner


teisipäev, 19. november 2024

Karikakra rühma lapsed avastamas metsas sügist läbi luubi maailma

Selle õppeaasta sügisel oli Karikakra rühma lastel õuesõppe päeva teemaks „Sügise tunnuste otsimine metsas“.  Õppekäigul märgati looduses muutusi, mis kaasneb sügise saabumisega. Metsa olid kaasa võetud korvid ja luubid. Korvidesse korjati erinevaid metsasaadusi, näiteks puukoor, lehed, oksad, puravik, kukeseen, käbid. Luupidega uuriti kasekoort, kukeseent, sammalt. Leidsime veel suure sipelgapesa, mida luupidega uurida. Korjatud okstest ladusime lastega erinevaid sügisega seotud sõnu. Hiljem rühma juurde jõudes kaunistati rühm sügiseste kompositsioonidega ja tehti katuse alla metsast korjatud saadustest oma metsaalune, mis pakkus tükiks ajaks rõõmu erinevateks õuesõppemängudeks: puupulkadest nime ladumine, trips-traps-trull. „Sügis looduses“ teema raames käisime veel lastega Sindi oja ehk Türgi oja ääres rääkimas lastega veeohutusest.







Maailma avastamine läbi luubi on tõeliselt põnev seiklus näha looduse elu nii lähedalt.


Loodusliku kompositsooni tegemine. Toas olles lapsed voolisid tammetõru ja metsast otsisid neile mütsid pähe.

   

Õuesõppe õppemängu eesmärgiks oli leida päevasõna tähed loodusest ülesse. Päevasõnaks oli SÜGIS, kus tähed olid peidetud metsas erinevate okste, kändude ja lehtede alla. Need lapsed, kes leidsid tähed üles, võtsid rivvi. Tähed olid täitsa sassis ja et sõna kokku saada, oli lastel vaja natukene võimelda. Õpetaja näitas oma kehaga õiget tähekuju ning üheskoos leiti üles õiges järjestuses päevasõna.

 




Värviline sügis Sindi oja ääres.

Artikli autorid: Karikakra rühma õpetajad Teili Sutt ja Kristi Vilu

 

reede, 8. november 2024

 Pärnu Lasteaedade Orienteerumine

Oktoobrikuu lõpus toimus juba kolmandat aastat järjest Pärnu linna lasteaedade vaheline orienteerumine. Sündmus toimus vaimse tervise kuu raames ja oli korraldatud tervise edendamise ühenduse poolt, et pakkuda lasteaedade personalile meeleolukat ja ühendavat päeva.



Iga lasteaed pani välja viieliikmelise võistkonna, kes läbis erinevaid orienteerumisülesandeid, kasutades ActionBound rakendust. Igas kontrollpunktis ootas võistlejaid uus ülesanne, mis tõi päeva põnevust ja pakkus võimaluse tiimitööks. Osalejad said tegevust nautida värskes õhus.  Õues veedetud aeg mõjub positiivselt nii kehale kui vaimule ning orienteerumine värskes õhus pakkus kõigile nii füüsilist kui vaimset kosutust.







Miks on oluline pöörata tähelepanu vaimsele tervisele?

Vaimne tervis mõjutab meie töö- ja eraelu igapäevast toimetulekut. Lasteaiaõpetajad töötavad intensiivses keskkonnas, kus nad vastutavad väikeste laste heaolu ja arengu eest. See töö nõuab palju emotsionaalset vastupidavust ja suurt keskendumist. Vaimse tervise toetamine ja selle tähtsuse teadvustamine aitab hoida õpetajaid tervete ja motiveeritutena, mis omakorda avaldab positiivset mõju lasteaia laste ja kollektiivi heaolule.

Orienteerumine ja muud sellised ühistegevused on olulised, sest need pakuvad vaheldust igapäeva tööle ja aitavad maandada stressi. Samuti on need head võimalused meeldetuletuseks, et igapäevaelu kiire tempo kõrval vajame ka hetki enda jaoks.

Artikli autor: Silli Välimäe